Czym jest ten zabójczy kamień i jak powstaje? Kamień głównie powstaje podczas procesu gotowania wody w zbiorniku generatora pary gdzie następuje rozkład jonów wodorowęglanowych do węglanowych. W momencie rozkładu najtrudniej rozpuszczalne węglany wytrącają się w postaci osadu kamienia tworząc tak zwany kamień kotłowy. Osadów kamienia nie widać od razu. Pojawiają się powoli i odkładają warstwa po warstwie na ściankach zbiornika i na grzałkach generatora pary. Generator domowy może pracować bezawaryjnie nawet 10 lat co wcale nie oznacza, że kamień się w nim nie osadza. Proces ten rozciągnięty jest w czasie i zależny jest od częstotliwości używania generatora pary. Problem nadmiernego i szybkiego gromadzenia się kamienia dotyczy głównie generatorów pary w miejscach publicznych gdzie urządzenia te pracują od kilku do kilkunastu godzin dziennie co w skali miesiąca daje setki litrów pobranej i zagotowanej wody. Jeżeli woda jest bardzo twarda czyli zawiera dużo węglanu wapnia to osady kamienia w ilościach widocznych gołym okiem występują już po kilku dniach pracy generatora pary. Jeżeli generator pary ma zamknięty i nierozbieralny zbiornik tak jak np generator Helo to nawet gdybyśmy przeprowadzali regularne czyszczenie środkami rozpuszczającymi kamień to i tak nie jesteśmy w stanie sprawdzić skuteczności naszych zabiegów czyszczących. Problem w tym, że nawet po takim zabiegu w zbiorniku i na grzałkach zawsze pozostaje warstwa nierozpuszczonego kamienia. Do tej warstwy po kolejnych godzinach pracy generatora pary przykleja się kolejna warstwa i tak dalej i tak dalej tworząc już grubą warstwę kamienia, którą można usunąć już tylko mechanicznie.
Na zdjęciach poniżej widać wnętrze zbiornika generatora pary. Widać na nim grzałki i złogi kamienia osadzonego na ściankach.
W generatorach z zamkniętym zbiornikiem nie jest to takie proste. Trzeba zdemontować cały generator, rozebrać go wydostając z niego zbiornik. Najpierw sam zbiornik musi być kilka razy zalany chemią rozpuszczającą kamień. W środku zbiornika na jego ściankach i na grzałkach jest taka ilość kamienia, że nie ma możliwości wyjęcia np przepalonej grzałki. Poźniej po wyjęciu – wyrwaniu grzałki – mechanicznie trzeba skuwać kamień przyklejony do ścian zbiornika. Jest to proces wymagający wiele czasu i wysiłku.
Poniżej zdjęcie wyczyszczonego zbiornika generatora pary.
To nie są samorodki złota tylko zawartość zbiornika generatora pary.
Część złogów została wypłukana przez płyn odkamieniający i płukanie zbiornika wodą.
Na zdjęciu poniżej widać całą resztę usuniętą mechanicznie ze zbiornika generatora pary. Waga mówi sama za siebie – 3,5 kg
Odkąd na rynku pojawiły się elektrodowe generatory cylindryczne Pego lub Devatec z rozbieralnym zbiornikiem lub grzałkowe ale także z rozbieralnym zbiornikiem marki Neptronic przestaliśmy stosować w naszych realizacjach publicznych generator pary z zamkniętym zbiornikiem podgrzewania wody. Powodem jest łatwiejszy i krótszy czas serwisu bez konieczności demontażu urządzenia i zabierania go do naprawy. Wymiana zużytego cylindra generatora Pego zajmuje klika minut i może być przeprowadzona przez samego użytkownika bez konieczności wzywania serwisu. Nie ma kilkudniowych przestoi w pracy generatora pary. Klient chcący skorzystać z łaźni parowej nie widzi na drzwiach do łaźni przyklejonej kartki “Przepraszamy awaria – łaźnia nieczynna”.