W poprzedniej części artykułu (Akcesoria do sauny cz.1) o akcesoriach do sauny pisaliśmy o tych podstawowych i najbardziej niezbędnych w saunie. Pewna grupa akcesoriów służy uprzyjemnieniu kąpieli w saunie.
Możemy do nich zaliczyć:
- Nawilżacz do sauny:Nawilżacz służy zwiększeniu wilgotności w saunie. Przy jego wykorzystaniu podwyższona wilgotność w saunie utrzymuje się dłużej, w porównaniu do polania wodą kamieni w piecu. Nawilżacze mają jakieś zagłębienie/zbiornik, w które wlewamy wodę i ona stopniowo paruje pod wpływem wysokiej temperatury w saunie. Z czego są wykonane i jak wyglądają? Nawilżacz jest wykonany z kamienia lub z kamienia i metalu. Przed zakupem warto sprawdzić jaką mają pojemność (bo są różne) i czy będzie pasował do posiadanego pieca (nie wszystkie nawilżacze pasują do każdego pieca).
Powyższy nawilżacz to Cozy tank, czasem nazywany sercem sauny, zbudowany jest z kamiennej misy z otworami i z metalowego zbiornika na wodę.
W przypadku tych nawilżaczy producent Sawo wskazał do jakich piecy będą pasowały. Możesz to sprawdzić tutaj. Przykładami całkowicie kamiennych nawilżaczy pasujących do właściwie każdego pieca są np. kamienne kostki – Hoyrykivet czy fontanna – Saunatroikka,
Ciekawą propozycją wśród nawilżaczy jest Saunapolewajka. Jest to zestaw wykonany ze stali. Jego istota działania jest bardzo prosta. Woda wlana do większej miski równomiernie przelewa się i wypełnia mniejszą miskę. Ta gdy jest pełna przechyla się i wylewa porcję wody bezpośrednio na kamienie.
Więcej różnych propozycji nawilżaczy znajdziecie w wielu sklepach internetowych, m.in. tu.
- Olejki zapachowe (aromaterapia)
Jeśli nawilżacze to i nieodzownym tematem jest aromaterapia. Dodając do wody niewielką ilość specjalnego olejku zapachowego możemy w saunie cieszyć się dobroczynnym działaniem aromaterapii. Gama zapachów jest bardzo szeroka. każdy coś dla siebie, zobacz tutaj.
UWAGA! Nie wolno polewać kamieni w piecu, ani nawilżaczy nierozcieńczonym olejkiem. Na opakowaniu jest podana informacja w jakiej ilości wody należy rozcieńczyć olejki.
Wyjątkową sytuację mamy w przypadku piecy, które maja specjalne zagłębienia na olejki zapachowe. W tych miejscach można dozować niewielkie ilości zapachu bez konieczności rozcieńczania. Przykładem jest piec do sauny Sawo Cumulus.
Wkrótce zapraszam na kolejną część artykułu.