Bez wątpienia oba te miejsca kojarzą nam się z relaksem i wypoczynkiem. Sauna fińska i łaźnia parowa stają się coraz popularniejsze i bardziej dostępne w naszym kraju. Korzystamy z nich coraz częściej już nie tylko w hotelach, ośrodkach Spa, na basenach czy w siłowniach, ale także coraz częściej we własnych domach. Sauna/łaźnia parowa we własnym domu to prawdziwy zakątek spokoju i relaksu. Coraz częściej chcemy z nich korzystać częściej i w bardziej prywatnej atmosferze.
Czy jednak wiemy dokładnie czym się różnią sauna fińska od łaźni parowej? Jakie są podstawowe różnice miedzy nimi? Postaram się tu odpowiedzieć na te pytania.
Jak najkrócej przedstawić różnice między sauną a łaźnią? Sucho lub mokro.
Sauna to miejsce, w którym panuje bardzo wysoka temperatura ok. 100 st. C. Powietrze jest bardzo suche, wilgotność bardzo niska. Z kolei łaźnia parowa to miejsce gdzie temperatura osiąga ok. 40-50 st. C, a wilgotność 100%.
W saunie wysoką temperaturę uzyskujemy z pieca do sauny, np. elektrycznego, gdzie grzałki podgrzewają kamienie, które następnie oddają ciepło do powietrza w saunie. Rozgrzane kamienie w saunie możemy polewać wodą, aby wytworzyć parę i nieco podnieść wilgotność powietrza. Wartość ta jednak nigdy nie zbliża się do poziomu wilgotności w łaźni parowej.
W łaźni parowej za temperaturę i wilgotność odpowiada urządzenie nazywane generatorem pary. Urządzenie pobiera wodę, zagotowuje ją i wytworzoną parę wodną uwalnia do powietrza w łaźni parowej poprzez dyszę lub kominek parowy. Kabina łaźni parowej jest szczelna więc wilgotność bardzo szybko wzrasta do 100% i temperatury ok. 40 st. C. Z powodu wysokiej wilgotności powietrza woda się skrapla i spływa po ścianach.
Więcej informacji o łaźni parowej już wkrótce w kolejnych wpisach.