Drugą część artykułu opisującego różnice pomiędzy sauną i łaźnią parową poświęcimy materiałom wykorzystywanym do ich budowy. W pierwszej części artykułu omawialiśmy warunki jakie panują w łaźni i saunie, oraz o źródła ciepła piec do sauny/generator pary do łaźni.
Do budowy sauny wykorzystywane jest głównie drewno. Materiałem dodatkowym jest wełna do wypełnienia ścian i specjalna folia do sauny. Na podłodze jest zazwyczaj terakota. Ułatwia to znacznie czyszczenie pomieszczenia. Na płytkę można przygotować greting drewniany. Warto pamiętać by była możliwość jego podniesienia (najlepiej przez jedną osobę) i wyczyszczenia podłogi. Na ścianach i suficie montuje się drewnianą boazerię do sauny. Może być ona wykonana przykładowo z takiego drewna jak: świerk skandynawski, osika, termo osika, cedr, jodła czy kelo.
Ławki w saunie także wykonywane są w całości z drewna. Najczęściej wybieranym drewnem jest: abache, osika, termo osika ostatnio także kiri. Na jakie drewno byśmy się nie zdecydowali warto zadbać by było ono odpowiedniej jakości. Więcej o najczęściej wybieranym drewnie do sauny przeczytasz w artykule “Z jakiego rodzaju drewna zbudować saunę?”
Materiałem, który jeszcze pojawia się w saunie jest kamień. Jego wykorzystanie jest już raczej tylko dekoracyjne, np. na ścianie za piecem.
Do budowy łaźni parowej wykorzystujemy zupełnie inne materiały. Z racji, że panują w niej zupełnie inne warunki niezbędna będzie chemia budowlana np. klej, folia w płynie.
Wszystkie ściany łaźni wykładamy specjalnymi płytami ze sturoduru.Występują w różnych grubościach i każda z nich ma swoje zastosowanie. Ławki i leżaki do łaźni parowej także są wykonywane z tego samego materiału. Gotowe elementy możesz zobaczyć tu.
Następnie na ściany i ławki przyklejamy nienasiąkliwy materiał. Polecamy mozaiki szkalne. Szkło jest pewnym materiałem i nie musimy się o nic martwić. Dodatkowo mozaikę bardzo łatwo się układa i wykańcza zaoblone elementu ławek i leżaków.
Innym materiałem jaki jeszcze jest możliwy do zastosowania w łaźni parowej jest kamień. Konieczne jest jednak jego okresowe impregnowanie.
Na podłogę w łaźni polecamy mozaikę antypoślizgową. Gładka powierzchnia zwykłej mozaiki szklanej po polaniu jej wodą będzie bardzo śliska. Dla własnego bezpieczeństwa prosimy szukać materiałów z atestem antypoślizgowość.