';

Sauny

Zmień swoje miejsce na lepsze

Choć nazwy łaźnia parowa i sauna fińska często stosowane są zamiennie, warto wiedzieć, że różnią się one zarówno temperaturą jak i wilgotnością powietrza. Ta ostatnia osiąga w łaźni parowej aż 100% przy temperaturze wahającej się od 40 do 55 stopni. Warunki te wpływają bezpośrednio na nasze ciała i umysły. Gorąca para rozluźnia mięśnie i pomaga osiągnąć stan głębokiego relaksu. Dodatkowo wpływa oczyszczająco na skórę i górne drogi oddechowe. Właśnie dlatego wizyty w łaźni parowej są szczególnie zalecane przy przeziębieniach oraz problemach skórnych. Pod wpływem wysokiej temperatury i wilgotności pory otwierają się i oczyszczają, a toksyny zostają wypocone. Wpływa to rewitalizująco i odmładzająco na cały organizm. Oczywiście wizyta w łaźni, gdy jesteśmy zdrowi, również jest świetnym pomysłem. Wystawianie się naprzemiennie na wysoką i niską temperaturę hartuje i wzmacnia organizm oraz ujędrnia i wygładza naszą skórę. Czego chcieć więcej?

Image
Image
Image

Drewno duszą sauny

Wiemy jak pracować z każdym drewnem

Każdy klient myśląc o saunie zastanawia się z jakiego drewna zrobić saunę. Możliwości jest bardzo wiele. Od tego jaki gatunek drewna wybierzesz zależy wygląd twojej sauny. Jest to bardzo ważna decyzja – raz wybierasz i poźniej będziesz patrzeć na swoją saunę przez wiele lat. Niektórzy myślą, że lepiej jest zamontować droższy piec do sauny kosztem wyboru ładnego drewna. Ale przecież to piec jest tym elementem, który bez problemu można wymienić a nie ściany i sufit w saunie.

świerk skandynawski
Osika bezsęczna
Drzewo abachi
Cedr czerwony
Osika termo
Drzewo mahoniowe

Rodzaje saun które budujemy

Sauna fińska

Zwana inaczej suchą charakteryzuje się wysoką temperaturą powietrza i niską wilgotnością. Sesje w takiej saunie głęboko relaksują, wzmacniają organizm i leczą z infekcji. Aby mieć w domu saunę w typie fińskim nie trzeba wiele miejsca. Nowoczesne piece wykorzystywane przy budowie szybko się nagrzewają i są energooszczędne. Dzięki temu współcześnie sauna to luksus na każdą kieszeń.

Sauna infra

Sauna na podczerwień dla wielu jest nieznanym nowoczesnym wynalazkiem. Jej budowa nie jest dużo droższa od tych klasycznych. Dzięki temperaturze wahającej się od 30 do 60 stopni Celsjusza, z tego rodzaju sauny mogą korzystać także osoby starsze oraz dzieci.

Sauna mokra

Ten typ sauny jest szczególnie ceniony za połączenie terapeutycznych właściwości ciepła i pary wodnej. Wysoka wilgotność powietrza głęboko oczyszcza pory, leczy z infekcji oraz niezwykle skutecznie relaksuje. Jest więc szczególnie ceniona przy leczeniu wszelkiego rodzaju przeziębień.

Ruska bania

To rodzaj mokrej sauny, która wywodzi się z tradycji gorących kąpieli. Dziś z jej terapeutycznych właściwości możemy korzystać również w domu czy ogrodzie. Kąpiel w takiej bani to wyjątkowe przeżycie, która wpływa kojąco na ciało i umysł. Sesje w ruskiej bani tradycyjnie wzbogacane są witkowaniem, czyli delikatną chłostą, która dodatkowo pobudza układ krwionośny..

Sauny, którymi chcemy się pochwalić

sprawdź szczegóły, a uwierzysz w nasze doświadczenie

Ciekawostki o saunach

Poznaj nasz blog

Sauna w Burger King

Sauna w Burger King Czym kojarzy się restauracja Burger King. Oczywiście z jedzeniem, burgerów i frytek. A czy z sauną może się kojarzyć ? Teraz już może. Słynna już na

Aromaterapia w saunie

Aromaterapia w saunie. Aromaterapia w saunie to leczenie zapachem. Niby nic nowego, codziennie wykorzystywana przy wielu zabiegach leczniczych i relaksacyjnych. Warto o nim pamietać podczas kąpieli w saunie. Zastosowanie odpowiedniego

Sauna na statku wojennym.

Sauna tu ,sauna tam, sauna everywhere. Sauna musi być wszędzie i nie ma miejsca gdzie nie można by jej zbudować - tak myślą finowie. Finska kultura jest przepełniona rytuałem sauny. Nie ma ograniczeń i z sauny mozna korzystać wszędzie. Wspaniałym tego przykładem jest statek wojenny Vartiovene 55.

Pytania i odpowiedzi

Zarówno sauna sucha, jak i sauna na podczerwień ogrzewa ciało ale na tym kończą się ich podobieństwa. Kiedy jesteśmy w saunie na podczerwień, to ciało jest ogrzewane przez ciepło pochodzące z lamp, które wykorzystują promieniowanie podczerwone przenikające bezpośrednio poprzez skórę.Sauny na podczerwień działają również w znacznie niższej temperaturze, zwykle między 48°C a 60°C. I można w nich przebywać dłużej niż w saunach suchych, przy czym średni czas pobytu to 20 minut. Natomiast sauny suche podgrzewają powietrze wokół nas przy pomocy grzałek elektrycznych w piecu. Temperatura powietrza może dochodzić nawet do 120 °C i nie każdy jest w stanie wytrzymać taki upał. Kolejnym etapem jest schładzanie ciała zimnym prysznicem lub kąpielą i ponowne wejście do sauny – tak przynajmniej trzy lub cztery razy. Na koniec dobrze jest się położyć i zrelaksować.

Tak naprawdę nie potrzeba wiele miejsca. Wszystko też zależy od naszych preferencji. Jeżeli wystarczy nam miejsce do siedzenia a nie koniecznie chcielibyśmy się położyć to już na powierzchni 1,5 m2 możemy zbudować 1 osobową saunę.  Sauna w której jednak chcielibyśmy się położyć potrzebuje już więcej miejsca – nasz wzrost + 20 cm na konstrukcje sauny. Minimalna głębokość dla takiej sauny to około 120 cm. Wygodna sauna – rodzinna – dla 4 osób powinna w środku mieć wymiar minimum 180cm x 180 cm (wymiar zewnętrzny 200cm x 200 cm) Ideałem będzie sauna o wymiarach wewnętrznych 200x200cm (wymiar zewnętrzny 220cm x 220 cm)

Kąpiel w saunie to rytuał. Najlepiej zaplanować sobie ten czas z wyprzedzeniem. Systematyczność jest kluczem do sukcesu. Jednorazowe od czasu do czasu kąpiele w saunie nie przyniosą żadnego efektu. Planując kąpiel w saunie należy pamiętać, że piec na nagrzanie sauny potrzebuje minimum godzinę. Jeżeli nie lubimy nagłego uderzenia gorąca to do sauny możemy wejść wcześniej i powoli przyzwyczajać nasze ciało do rosnącej temperatury. Przed wejściem do sauny powinniśmy wziąć prysznic, umyć się i wyszorować skórę ostrą gąbką lub szczotką – w ten sposób przygotujemy -pobudzimy naszą skórę na działanie gorącego powietrza.

Skorzystaj z darmowej wyceny

  • Sprawdź nasze realizacje
  • Prześlij wymiary wraz z dodatkowymi informacjami
  • Skontaktujemy się z tobą i omówimy szczegółowo projekt
  • Prześlemy do Ciebie darmową wycenę