x Ta strona wykorzystuje pliki cookies m.in. do celów statystycznych. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach przeglądarki.
Poprzedni Następny

Generator Helo zabity przez kamień.
Czym jest ten zabójczy kamień i jak powstaje? Kamień głównie poswtsaje podczas procesu gotowania wody w zbiornkiu generatora pary gdzie nastepuje rozkład jonów wodorowęglanowych do węglanowych. W momencie rozkładu najtrudniej rozpuszczalne węglany wytrącają sie w postaci osadu kamienia tworząc tak zwany kamień kotłowy. Osadów kamienia nie widać od razu. Pojawiają się powoli i odkładają warstwa po warstwie na ściankach zbironika i na grzałkach generatora pary. Generator domowy może pracować bezawaryjnie nawet 10 lat co wcale nie oznacza, że kamień się w nim nie osadza. Proces ten rozciągnięty jest w czasie  i zależny jest od częstotliowości używania generatora pary. Problem nadmiernego i szybkiego gromadzenia sie kamienia dotyczy głównie generatorów pary w miejscach publicznych gdzie urządzenia te pracują od kilku do kilkunastu godzin dziennie co w skali miesiąca daje setki litrów pobranej i zagotowanej wody. Jeżeli woda jest bardzo twarda czyli zawiera dużo węglanu wapnia to osady kamienia w ilościach widocznych gołym okiem występują już po kilku dniach pracy generatora pary. Jeżli generator pary ma zamknięty i nierozbieralny zbironik tak jak np generator Helo to nawet gdybyśmy przeprowadzali regularne czyszczenie środkami rozpuszczjącymi kamień to i tak nie jesteśmy w stanie sprawdzić skuteczności naszych zabiegów czyszczących. Problem w tym, że nawet po takim zabiegu w zbiorniku i na grzałkach zawsze pozostaje warstwa nierozpuszczonego kamienia. Do tej warstwy po kolejnych godzinach pracy generatora pary przykleja się kolejna warstwa i tak dalej i tak dalej tworząc już grubą warstwę kamienia, którą można usunąć już tylko mechanicznie.

Na zdjęciach poniżej widać wnętrze zbiornika generatora pary. Widać na nim grzałki i złogi kamienia osadzonego na ściankach.
Kamień w zbiorniku generatora pary

kamień w zbiorniku generatora

W generatorach z zamkniętym zbironikiem nie jest to takie proste. Trzeba zdemontować cały generator, rozebrać go wydostając z niego zbironik. Najpierw sam zbiornik musi być kilka razy zalany chemią rozpuszczjącą kamień. W środku zbiornika na jego ściankach i na grzałkach jest taka ilość kamienia, że nie ma  możliwości wyjęcia np przepalonej grzałki. Poźniej po wyjęciu - wyrwaniu grzałki - mechanicznie trzeba skuwać kamień przyklejony do ścian zbiornika. Jest to proces wymagający wiele czasu i wysiłku. 

Poniżej zdjęcie wyczyszczonego zbiornika gneratora pary.
wnętrze zbiornika generatora pary Helo

To nie są samorodki złota tylko zawartość zbiornika generatora pary.
Kamień kotłowy wyjęty z generatora pary

Część złogów została wypłukana przez płyn odkamieniający i płukanie zbironika wodą.
Na zdjęciu poniżej widać całą resztę usuniętą mechanicznie ze zbiornika generatora pary. Waga mówi sama za siebie - 3,5 kg
kamień wyjęty z generatora pary na wadze
Odkąd na rynku pojawiły się elektrodowe generatory cylindryczne Pego lub Devatec z rozbieralnym zbiornikiem lub grzałkowe ale także z rozbieralnym zbiornikiem marki Neptronic przestaliśmy stoswać w naszych realizacjach publicznych genratroy pary z zamkniętym zbironikiem podgrzewania wody. Powodem jest łatwiejszty i krótszy czas serwisu bez konieczności demontażu urządzenia i zabierania go do naprawy. Wymiana zużytego cylindra generatora Pego zajmuje klika minut i może być przeprowadzona przez samego użytkownika bez konieczności wzywania serwisu.  Nie ma kilkudniowych przestoi w pracy generatora pary. Klient chcący skorzystać z łaźni parowej nie widzi na drzwiach do łaźni przyklejonej kartki "Przepraszamy awaria - łaźnia nieczynna" 

Jeżeli jesteś zainteresowny serwisem to zadzwoń - 604 113 541
Jeżli jesteś zaintereswonay zakupem niezawodnego generatora pary to zapraszam do naszego sklepu interenetowego www.steamshop.com.pl


Galeria