x Ta strona wykorzystuje pliki cookies m.in. do celów statystycznych. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach przeglądarki.
Poprzedni

Awaria pieca w saunie?
Zadzwonił klient w sprawie pieca do sauny. Pytam jak lekarz: jakie są objawy, proszę powiedzić co się stało ? Sauna po włączeniu nie nagrzewa się a czasami nagrzewa się ale bardzo długo.
Domyślam się, że przyczyną może być przepalona grzałka, która najczęściej jest powodem niedogrzewania sauny i zbyt długiego nagrzewania się pomieszcznia.
Jadę na serwis. W saunie o wymiarach 220 x 200cm  zamontowany jest piec Sawo Scandia 90 NB ze sterwonkiem wewnętrznym. Zanim zacznę rozbierać piec w celu wymiany grzałek
wyjmuję wszystkie kamienie z pieca. Czasami widać od razu jak wygląda grzałka - jest pęknięta, jest w niej dziura, jest cała pokruszona - i od razu wiadomo co jest przyczyną złej pracy pieca.
W tym wypadku grzałki nie wyglądają może najlepiej ale też nie widać w nich żadnych uszkodzeń. Jeszcze jeden test - włączam piec i od razu spradzam ręką czy wszystkie trzy grzałki zaczynają się rozgrzewać. Czary mary wszsytkie grzałki rozgrzewają się. Czekam dłuższą chwilę i pozwalam rogrzać się grzałkom pieca na maksa. Jak sprawdzić czy wszsytkie dobrze pracują ? Prosty test - gaszę światło a w ciemności wszsytko dokłanie widać. Wszystkie grzałki świecą mocnym czerwonym kolorem. Grzałki są w dobrym stanie tak więc nie mogą być przyczyną niedogrzewania sauny. Sprawdzam potencjometr ustawiania temperatury w piecu do sauny oraz potencjometr czasu pracy pieca - wszstko działa. Więc o co chodzi? Jest awaria czy jej nie ma? Przyczyna niedogrzewania sauny okazuje się bardzo prosta. Ponieważ sauna zamontowana jest w całorocznym domu letniskowym i jest bardzo żadko użwywana to klient najzwyczajniej w świecie zapomniał jak uruchamia się piec - zamiast nastawiać pokrętło czasu na pracę ciągłą nastawiał je na maksymalny czas opóźnienia - czyli sauna włączała się dopiero po 8 godzinach.Ponieważ oba tryby pracy pieca są na tym samym pokrętle to nie trudno było o pomyłkę.
Na zdjęciach poniżej widać jak wielkim naprężeniom i zniekształceniom pod wpływem wysokiej temperatury i polewania wodą podlegają grzałki. Pamiętaj im więcej polewasz wodą tym szybciej zużywają się grzałki. Jeżli chcesz mieć większą wilgotność w saunie to możesz w piecu do sauny pomiedzy kamieniami zaisntalować proste urządznie: saunatroika
Zobacz na filmie jak działa to urządzenie - tutaj
Jeżeli chcesz kupić saunatroikę to zaparaszam do naszego sklepu internetowego www.saunaonline.pl do działu nawilżacze do sauny
 


Galeria