x Ta strona wykorzystuje pliki cookies m.in. do celów statystycznych. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach przeglądarki.
Poprzedni Następny

Akcesoria do sauny - Czego tak naprawdę potrzebujemy? cz.2
2019-04-26
W poprzedniej części artykułu (Akcesoria do sauny cz.1) o akcesoriach do sauny pisaliśmy o tych podstawowych i najbardziej niezbędnych w saunie.

Pewna grupa akcesoriów służy uprzyjemnieniu kąpieli w saunie. Możemy do nich zaliczyć:
 • Nawilżacz do sauny:
  Nawilżacz służy zwiększeniu wilgotności w saunie. Przy jego wykorzystaniu podwyższona wilgotność w saunie utrzymuje się dłużej, w porównaniu do polania wodą kamieni w piecu. Nawilżacze mają jakieś zagłębienie/zbiornik, w które wlewamy wodę i ona stopniowo paruje pod wpływem wysokiej temperatury w saunie. Z czego są wykonane i jak wyglądają? Nawilżacz jest wykonany z kamienia lub z kamienia i metalu. Przed zakupem warto sprawdzić jaką mają pojemność (bo są różne) i czy będzie pasował do posiadanego pieca (nie wszystkie nawilżacze pasują do każdego pieca).


  Powyższy nawilżacz to Cozy tank, czasem nazywany sercem sauny, zbudowany jest z kamiennej misy z otworami i z metalowego zbiornika na wodę.  W przypadku tych nawilżaczy producent Sawo wskazał do jakich piecy będą pasowały. Możesz to sprawdzić tutaj.

  Przykładami całkowicie kamiennych nawilżaczy pasujących do właściwie każdego pieca są np. kamienne kostki - Hoyrykivet czy  fontanna - Saunatroikka,

  Nawilżacz do sauny kamienne kostki Hoyrykivet  

  Ciekawą propozycją wśród nawilżaczy jest Saunapolewajka. Jest to zestaw wykonany ze stali. Jego istota działania jest bardzo prosta. Woda wlana do większej miski równomiernie przelewa się i wypełnia mniejszą miskę. Ta gdy jest pełna przechyla się i wylewa porcję wody bezpośrednio na kamienie.  Więcej różnych propozycji nawilżaczy znajdziecie w wielu sklepach internetowych, m.in. tu.

   
 • Olejki zapachowe (aromaterapia)
  Jeśli nawilżacze to i nieodzownym tematem jest aromaterapia. Dodając do wody niewielką ilość specjalnego olejku zapachowego możemy w saunie cieszyć się dobroczynnym działaniem aromaterapii. Gama zapachów jest bardzo szeroka. każdy coś dla siebie, zobacz tutaj.
  UWAGA! Nie wolno polewać kamieni w piecu, ani nawilżaczy nierozcieńczonym olejkiem. Na opakowaniu jest podana informacja w jakiej ilości wody należy rozcieńczyć olejki.
  Wyjątkową sytuację mamy w przypadku piecy, które maja specjalne zagłębienia na olejki zapachowe. W tych miejscach można dozować niewielkie ilości zapachu bez konieczności rozcieńczania. Przykładem jest piec do sauny Sawo Cumulus.

   
Wkrótce zapraszam na kolejną część artykułu.

Galeria