x Ta strona wykorzystuje pliki cookies m.in. do celów statystycznych. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach przeglądarki.
Poprzedni Następny

Akcesoria do sauny - Czego tak naprawdę potrzebujemy?
2019-02-09
Budujesz saunę sam (przez wykonawcę), masz wszystko wybrane: drewno na ławki i ścianę, piec i ewentualnie sterownik, oświetlenie.
Czy cos jeszcze pozostało? Hmm... No, tak jeszcze akcesoria.

Czego tak naprawdę potrzebujemy? Co możemy zaliczyć do grupy podstawowych akcesorii?

Wybór jest bardzo szeroki. Nie każdy wszystkich potrzebuje, Pewna grupa jest standardem i raczej każda sauna powinna być w nie wyposażona. Co do nich można zaliczyć?
 
 1. Termometr lub termo higrometr do sauny.
  Podstawowym parametrem sauny jest temperatura. Nie dziwi więc nikogo, że termometr wiszący w saunie jest nieodzownym jej elementem. Posiadając piec ze sterownikiem zewnętrznym, na nim nastawiamy żądaną temperaturę. Będąc w saunie, dzięki termometrowi widzimy czy została osiągnięta.

  Jeśli mamy piec do sauny ze sterowaniem zintegrowanym to termometr w saunie tym bardziej nam się przyda. Na pokrętle niestety nie ma oznaczenia do ustawienia dokładnej temperatury. Musimy sami wyczuć o ile przekręcić pokrętło by w saunie uzyskać np. temp. 90 st. Termometr tu tym bardziej jest niezbędny. Dlatego wg mnie jest to zakup nr 1.Do wyboru jest dużo wzorów a także rodzajów drewna ich wykonania.                                           
  Możemy także spotkać termo higrometr do sauny. Jest to sprytne połączenie termometru i higrometru. Dzięki temu mamy dwa urządzenia w jednym i możemy odczytać temperaturę i wilgotność. Do wyboru są termo higrometry na jednym zegarze lub na dwóch. Pierwszy jest mniejszy, na jednej tarczy są dwie wskazówki. Jedna odpowiedzialna za wskazania temperatury, druga wilgotności. W drugim modelu na jednej tarczy mamy pomiar temperatury, na drugim wilgotności. jest on większy ale chyba bardziej czytelniejszy.
   
 2. Klepsydra do sauny
  Klepsydra jest zegarem piaskowym do sauny. Niestety ze względu na wysoką temperaturę klasyczny zegar w saunie się nie sprawdza (baterie i wysoka temperatura nie lubią się). Dlatego właśnie klepsydra zadomowiła się w saunie i jest kolejnym sztampowym elementem wyposażenia każdej sauny. Czas jaki odmierza to 15 minut.  Wzorów jest bardzo wiele, Można ją dopasować do modelu termometru/termo higrometru i stworzyć elegancki komplet. Swoją drogą taki zestaw to ciekawy prezent dla kogoś kto np. wkrótce będzie miał swoją saunę.
   
 3. Wiaderko lub cebrzyk do sauny
  Ogólnie mówiąc pojemnik na wodę do sauny. Do wyboru różne wielkości (np. 2l, 4l, a nawet 9 l)  i rodzaje. Wszystko zależy co nam się podoba i czego potrzebujemy. Mogą być drewniane z plastikową wkładką lub ze stali nierdzewnej. Metalowe może i trwalsze o drewnianych z wkładką ale łatwiej się sparzyć o metal. Co do wielkości to są nawet takie, że możemy w nich moczyć stopy :)  Jeśli korzystamy z sauny domowej i potrzebujemy wody do pieca to najpraktyczniejszym wyborem będzie wiadro o pojemności 4 l.
   
 4. Chochla do sauny
  A teraz już ostatni element. Chochla może być wykonana w całości z drewna (różne rodzaje) jak też i w połączeniu z metalu (rączka zawsze drewniana). Metalowa może i będzie trwalsza, ale tak jak i w przypadku wiaderka można się sparzyć. Czy chochle czymś jeszcze się różnią? Możemy jeszcze zwrócić uwagę na pojemność łyżki chochli, ale to już naprawdę drugorzędna sprawa.
To tyle na temat - podstawowe akcesoria do sauny.
Szerzej o pozostałych akcesoriach, dodatkach i gadżetach na naszym blogu już wkrótce.


Galeria